Election 2017 - Thursday, 4 May 2017

Election summary for Divisions
Divisions Elected candidates Elected party or parties
Ashby de la Zouch John Geoffrey Coxon Conservative
Belvoir Byron Rhodes Conservative
Birstall Iain Ewart George Bentley Conservative
Blaby & Glen Parva Geoff Welsh Liberal Democrat
Bradgate Deborah Taylor Conservative
Braunstone Amanda Jayne Hack Labour
Broughton Astley Bill Liquorish Conservative
Bruntingthorpe Blake Pain Conservative
Burbage Amanda Victoria Wright Conservative
Castle Donington & Kegworth Trevor John Pendleton Conservative
Coalville North Terri Eynon Labour
Coalville South Michael Barry Wyatt Liberal Democrat
Cosby & Countesthorpe David Jennings Conservative
De Montfort Michael Timothy Mullaney Liberal Democrat
Earl Shilton Janice Richards Conservative
East Wigston Michael Henry Charlesworth Liberal Democrat
Enderby & Lubbesthorpe Helen Louise Richardson Conservative
Forest & Measham Sean David Sheahan Labour
Gartree Kevin Feltham Conservative
Glenfields, Kirby Muxloe & Leicester Forests Richard Blunt Conservative
Lee Martin Breckon Conservative
Groby & Ratby Ozzy O'Shea Conservative
Hollycroft David C Bill Liberal Democrat
Ibstock & Appleby Dan Harrison Conservative
Launde Simon James Galton Liberal Democrat
Loughborough East Jewel Miah Labour
Loughborough North Betty Newton Labour
Loughborough North West Max Hunt Labour
Loughborough South Ted Parton Conservative
Loughborough South West Jonathan Morgan Conservative
Lutterworth Rosita Page Conservative
Mallory Bill Crooks Liberal Democrat
Market Bosworth Ivan Donald Ould Conservative
Market Harborough East Sarah Hill Liberal Democrat
Market Harborough West & Foxton Paul Bremner Conservative
Markfield, Desford & Thornton Peter Alexander Bedford Conservative
Melton East Pam Posnett Conservative
Melton West Alan Pearson Conservative
Melton Wolds Joe Orson Conservative
Narborough & Whetstone Terence John Richardson Conservative
North Wigston Linda Margaret Broadley Liberal Democrat
Oadby Dean Adam Gamble Liberal Democrat
Jeffrey Kaufman Liberal Democrat
Quorn & Barrow Hilary Jean Fryer Conservative
Rothley & Mountsorrel Peter Charles Osborne Conservative
Shepshed Christine Mary Radford Conservative
Sileby & The Wolds Richard James Shepherd Conservative
South & West Wigston Bill Boulter Liberal Democrat
St Marys Stuart Lee Bray Liberal Democrat
Stoney Stanton & Croft Ernie White Conservative
Syston Fosse James Mark Poland Conservative
Syston Ridgeway David Paul Slater Conservative
Thurmaston Ridgemere Brenda Seaton Conservative
Valley Nick Rushton Conservative
Whitwick Tony Gillard Conservative